دریافت گواهینامه ایزو

اخذ گواهینامه ایزو می تواند ابزار مفیدی برای افزایش اعتبار شما باشد. هزینه اخذ گواهینامه های ایزو، وابسته به فاکتورهای متعددی است که هر یک از آنها در قیمت و هزینه های ثبت و صدور گواهینامه های ایزو تاثیر گذار هستند.

کلیاتی در مورد استاندارد های ایزو و فرآیند اخذ گواهینامه ایزو

با نشان دادن اینکه محصول یا خدمات شما انتظارات مشتریان شما را برآورده می کند، سازمان شما در چشم مشتریان موجه تر دیده می شود. برای برخی از صنایع، اخذ گواهینامه ایزو و دریافت گواهینامه های ایزو مرتبط یک الزام قانونی یا قراردادی است.

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو گواهی می دهد که یک سیستم مدیریت، فرآیند تولید، خدمات یا رویه مستندسازی تمام الزامات استانداردسازی و تضمین کیفیت را دارد. ISO (سازمان بین المللی استاندارد) یک سازمان مستقل، غیر دولتی و بین المللی است که استانداردهایی را برای تضمین کیفیت، ایمنی و کارایی محصولات، خدمات و سیستم ها ایجاد می کند.

گواهینامه های ISO در بسیاری از زمینه های صنعت، از مدیریت انرژی و مسئولیت اجتماعی گرفته تا تجهیزات پزشکی و مدیریت انرژی وجود دارد. استانداردهای ISO برای اطمینان از سازگاری وجود دارد. هر گواهی استانداردها و معیارهای جداگانه ای دارد و به صورت عددی طبقه بندی می شود.

گواهینامه ISO 9001 به چه معناست؟

اگر سازمانی خود را به عنوان "دارنده گواهینامه ISO 9001"اعلام کند، به این معنی است که سازمان الزامات تعیین شده تحت ISO 9001 را برآورده کرده است . ایزو۹۰۰۱  سازمان ها را ملزم می کند که یک سیستم مدیریت کیفیت را تعریف و از آنها پیروی کنند که هم مناسب و مؤثر باشد و هم از آنها بخواهد مناطقی را که برای بهبود هستند شناسایی کرده و نسبت به این بهبودها اقدام کنند.

در نتیجه، معمولاً درک می شود که سازمانی که مدعی دریافت گواهینامه ISO 9001 است، سازمانی با محصولات و خدماتی است که استانداردهای کیفیت را برآورده می کند.

دریافت و اخذ گواهینامه ایزو به چه معناست؟

داشتن گواهینامه ایزو به این معنی است که شما برای اخذ گواهینامه ایزو توسط یک شخص ثالث مستقل ممیزی شده اید و نشان داده اید که کسب و کار شما مطابق با الزامات آخرین استانداردهای فرآیند کیفیت تعیین شده توسط سازمان استاندارد بین المللی است. دریافت گواهینامه ایزو نشان می دهد که فرآیندهای شما به طور مؤثر کار می کنند و با بهترین شیوه های بین المللی (معروف به استاندارد) مطابقت دارند.

این برای شرکت شما هم در داخل و هم در خارج مفید است. در داخل، زیرا احتمالاً محصولات با کیفیت بهتری تولید و ارسال می کنید که مشتریان شما را خوشحال می کند و به موقع به دستتان می رسد. و در خارج، زیرا اکنون می توانید این واقعیت را به جامعه تجاری بیرونی عرضه کنید، که به سطوح فروش بالاتر با مجموعه ای بهتر از مشتریان تبدیل می شود. شرکت‌هایی که فرآیندهای محکمی دارند، محصولات باکیفیت می‌سازند که در صورت نیاز به دستشان می‌رسد و آن شرکت‌ها شهرت و پیروان زیادی پیدا می‌کنند.


چرا دریافت گواهینامه ISO برای کسب و کار تولیدی شما مهم است؟

داشتن گواهینامه ISO مزایای متعددی را برای تولیدکنندگان به همراه دارد. دلایل متعددی وجود دارد اما چرا داشتن گواهینامه ISO برای مشاغل تولیدی اهمیت دارد.؟

با آخرین استانداردها و مقررات صنعت به روز باشید

با کسب آخرین گواهینامه ISO، کسب و کار تولیدی شما نشان می دهد که توانایی ارائه محصولات با کیفیت بالا را دارد که تمام مقررات صنعت را رعایت می کند، به موقع تحویل داده می شود و مشتری را خوشحال می کند. این برای کسب و کار شما بسیار مهم است زیرا محصولات شما باید منعکس کننده اقدامات انجام شده برای ایجاد ثبات و اطمینان در بازار تولید جهانی باشد. در یک نکته عملی تر، داشتن گواهینامه ISO به این معنی است که کسب و کار شما تمام ابزار، منابع و تجهیزات لازم برای ایجاد محصول یا خدمات شما را دارد.

القای اعتماد با مشتریان

وقتی کسب و کار تولیدی شما دارای گواهینامه ایزو باشد، به کار شما تبدیل می شود که پایبندی و مطابقت با استانداردهای ISO را نشان می دهد. مشتریان و رگولاتورها می توانند اعتماد کنند که محصولات شما تمام الزامات را برآورده می کنند و کسب و کار شما به طور مداوم مراحل و اسناد مناسب را برای بهبود و حفظ عملکرد شما حفظ می کند.

آیا دریافت گواهینامه ایزو برای سازمان ما مفید است؟

اخذ گواهینامه ایزو می تواند ابزار مفیدی برای افزایش اعتبار شما باشد، با نشان دادن اینکه محصول یا خدمات شما انتظارات مشتریان شما را برآورده می کند، سازمان شما در چشم مشتریان موجه تر دیده می شود. برای برخی از صنایع، اخذ گواهینامه ایزو و دریافت گواهینامه های ایزو مرتبط یک الزام قانونی یا قراردادی است.

سازمان های بین المللی با همکاری ISO برای اعتباربخشی کدامند؟

انجمن بین المللی اعتباربخشی IAF، انجمن جهانی نهادهای اعتبارسنجی ارزیابی انطباق و سایر نهادهای علاقه مند به ارزیابی انطباق در زمینه های سیستم های مدیریت، محصولات، خدمات، پرسنل و سایر برنامه های مشابه ارزیابی انطباق است که شرکتهای AB اعتبار بخشی شده توسط IAF برای صدور گواهینامه ایزو از اعتبار بالاتری از سایرین برخوردارند.

ILAC سازمانی بین‌المللی برای نهادهای اعتباربخشی است که مطابق با ISO/IEC 17011 فعالیت می‌کند و در اعتباربخشی نهادهای ارزیابی انطباق است که با آزمایشگاههای ذیل مشارکت دارد.

آزمایشگاه‌های کالیبراسیون با استفاده از ISO/IEC 17025) )

آزمایشگاه های تست و آزمون (با استفاده از (ISO/IEC 17025)، آزمایشگاه های تست پزشکی (با استفاده از ISO 15189))،

نهادهای بازرسی (با استفاده از ISO/IEC 17020) ) و ارائه دهندگان تست مهارت (با استفاده از ISO/IEC 17043)

چگونه می توانم از لوگو ایزو یا آرم ISO استفاده کنم؟

آرم ISO یک علامت تجاری ثبت شده است و نمی تواند توسط هیچکس خارج از سازمان جهانی استاندارد استفاده شود، مگر اینکه مجاز باشد و این مجاز بودن توسط شرکت های معتبر صادر کننده ایزو همانند BRSM برای شما محقق می شود. اگر می‌خواهید از لوگو برای نشان دادن گواهینامه های ایزو اخذ شده استفاده کنید، با مرجع صدور گواهینامه ایزو خود یعنی شرکت BRSM به شماره تماس 02126760001 تماس بگیرید.

چگونه بفهمیم گواهینامه ISO 9001 ارائه شده از سمت تامین کننده معتبر است؟

اولین کاری که باید هنگام ارزیابی یک تامین کننده بالقوه بر اساس گواهینامه ISO 9001 ارائه شده توسط آنها انجام دهید این است که درخواست کنید یک کپی از اصل گواهینامه ایزو 9001 را در اختیار شما قرار دهند. اگر شرکت واقعاً دارای گواهینامه معتبر ایزو است، آنها نباید با ارائه یک کپی از گواهینامه خود به شما مشکلی داشته باشند. هنگامی که آن را دارید، می توانید بررسی های زیر را انجام دهید:

1. فقط شرکت های صادرکننده معتبر ایزو، مجاز به دادن گواهینامه ISO 9001 هستند. یک سازمان نمی تواند خود گواهینامه صادر کند. بنابراین، به دنبال نام ثبت کننده (به عنوان مثال، BRSM، BSI، DNV و غیره) باشید.

2. به دنبال نام نهاد اعتباربخشی (به عنوان مثالNACI، IAS، UKAS، و غیره) باشید. اگر مهری از یک نهاد تأیید صلاحیت می بینید، می توانید دریابید که آیا این نهاد اعتباربخشی عضو انجمن بین المللی اعتباربخشی (IAF) است یا خیر. اگر هیچ مهری از سوی سازمان اعتباربخشی روی گواهی وجود ندارد، باید در مورد اینکه آیا ثبت کننده صلاحیت ممیزی را دارد یا خیر، مشکوک باشید.

به طور مثال اگر شرکت BRSM را برای صدور گواهینامه های ایزو خود انتخاب نمایید و اخذ گواهینامه ایزو خود را به این شرکت معتبر صادر کننده گواهینامه ایزو بسپارید، می توانید تاییدیه نهادهای اعتبار بخشی همانند مرکز ملی تایید صلاحیت NACI و یا IAS امریکا و ... را بر روی گواهینامه های ایزو صادره این شرکت مشاهده کنید.

اهمیت اخذ گواهینامه ایزو در چیست؟

در یک بازار جهانی، باید کنترل‌ها و تعادل‌ها وجود داشته باشد. در غیر این صورت، حفظ ثبات و کیفیت در بین صنایع و کشورها دشوار خواهد بود. استانداردهای بین المللی به حفظ شرایط بازی کمک می کند و یکی از این سازمان ها ISO است.

نحوه دریافت گواهینامه ISO (اخذ ایزو)

افراد نمی توانند گواهی ISO را دریافت کنند - فقط کسب و کارها و سازمان ها می توانند. علاوه بر این، ISO گواهینامه را ارائه نمی کند. صدور گواهینامه فقط از طریق سازمان های شخص ثالث امکان پذیر است. با این حال، همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، ISO دارای کمیته ارزیابی انطباق CASCO است که صلاحیت های فرآیند صدور گواهینامه را مدیریت می کند.

هنگام انتخاب یک مرجع صدور گواهینامه، مهم است که چند شرکت صدور گواهینامه ایزو را ارزیابی کنید تا بهترین و معتبر ترین را برای سازمان خود انتخاب کنید. یکی از نکاتی که باید در نظر گرفت این است که آیا آن شرکت CB از آخرین استانداردهای مربوطه استفاده می کند و آیا آنها یک سازمان معتبر هستند یا خیر. جدول زمانی آموزش صدور گواهینامه به عوامل متعددی از جمله مطالعه الزامات، سطح آمادگی یک سازمان و اندازه و پیچیدگی سازمان بستگی دارد. اکثر آنها می توانند انتظار داشته باشند که گواهینامه خود را در سه تا شش ماه دریافت کنند.

بررسی اجمالی گواهینامه ISO

گواهی ایزو گواهینامه ای است که استانداردهایی را در اختیار سازمان ها قرار می دهد و در نتیجه راه نوآوری و توسعه تجارت را نشان می دهد. گواهی ایزو برای تشکیل استانداردهای خاصی که کیفیت، ایمنی و کارایی محصولات و خدمات را تضمین می کند، الزامی است. همچنین تضمین می کند که محصولات و خدمات شرکت مطابق با الزامات مشتری و مقررات است. این گواهی می دهد که سیستم مدیریت شرکت با استاندارد ISO که برای کسب و کار، مشتریان و کارکنان/تیم مفید است مطابقت دارد.

علاوه بر این، گواهینامه ISO به نشان دادن بهبود مستمر کمک می کند. همچنین گواهی می دهد که فرآیند زیر تمامی معیارهای استانداردسازی و بررسی کیفیت را برآورده کرده است. این گواهینامه در زمینه های مختلفی صادر می شود و هر گواهینامه ISO دارای مجموعه ای از معیارهای متفاوت است، مانند:

سیستم مدیریت،

فرآیند تولید، و

خدمات یا فرآیند مستندسازی

مراحل دریافت گواهینامه ایزو معتبر (اخذ ایزو معتبر)

سازمان ها برای استفاده از مزایا و مواهب اخذ گواهینامه ایزو، باید یک شرکت معتبر گواهی دهنده ایزو را انتخاب نمایند تا با دریافت گواهینامه ایزو معتبر، شهرت سازمانی خود را خدشه دار ننمایند. برخی از شرکت‌های متقاضی گواهینامه ایزو، به سبب بالاتر بودن هزینه صدور گواهینامه ایزو در CB های معتبر به سمت گواهینامه های ایزو تقلبی و شرکت های صادر کننده نامعتبر می روند که این امر تبعات منفی زیادی را برای شرکتهای دریافت کننده در پی خواهد داشت.

چه چیزی هزینه گواهینامه ISO شما را پوشش می دهد؟ گواهینامه ایزو دریافتی شامل چه هزینه هایی می شود؟

هزینه اخذ گواهینامه های ایزو، وابسته به فاکتورهای متعددی است که هر یک از آنها در قیمت و هزینه های ثبت و صدور گواهینامه های ایزو تاثیر گذار هستند. مهمترین آیتم در برآورد قیمت گواهی ایزو، مرتبط با اعتبار گواهینامه های صادره ایزو است و سازمانها باید دقت داشته باشند که برای گواهینامه جعلی ایزو، مبلغی هزینه نکنند. هزینه دریافت گواهینامه ایزو برای هر سازمان و سیستم مدیریتی متفاوت است. همچنین، هر گواهینامه ISO هزینه متفاوتی را می طلبد. برخی از عوامل رایجی که قیمت گواهینامه ایزو را تعیین می کنند عبارتند از:

هزینه های مشاوره/آماده سازی

برای آماده شدن برای ممیزی، سازمان ها باید الزامات استاندارد ایزو را که برای آن درخواست می کنند، پیاده سازی کنند. برای دستیابی به این الزامات اگر یک سازمان نیاز به مشاوره داشته باشد ، می باید از میان مشاوران سیستمهای مدیریت انتخاب و یا توسط تیم داخلی خود بندها و الزامات یک استاندارد ایزو را پیاده سازی کند.

سایر هزینه های صدور گواهینامه ISO

برای دستیابی به گواهینامه ایزو، الزامات استاندارد ایزو کاربردی باید به طور کامل در یک سازمان پیاده سازی شود. حتی اگر الزامات نیازمند توسعه یا اصلاح زیرساخت ها، استخدام افراد، تهیه تجهیزات و ماشین آلات باشد، سازمان باید آنها را برای دستیابی به گواهینامه ایزو اجرا کند. این سرمایه گذاری تحت هزینه صدور گواهینامه ایزو نیست. اما برای اخذ گواهینامه ایزو، سازمان نیاز به رعایت کلیه الزامات و اجرای کلیه موارد عدم انطباق ارائه شده توسط ممیزان سیستمهای مدیریت ایزو یا مشاوران پیاده سازی سیستم دارد. پیاده سازی صحیح استاندارد های ایزو در سازمان، از کاهش هزینه های آتی اخذ گواهینامه ایزو به طرق مختلف کمک خواهد کرد از جمله عدم نیاز به ممیزی مجدد.

مشاوره ایزو چیست؟ آیا لازم است برای سیستم، مشاور استاندارد ایزو داشته باشیم ؟

اصطلاح مشاوره در کسب و کار استانداردهای ایزو به مشاوره ای اطلاق می شود که مشاور ایزو برای آماده سازی سازمان شما برای ممیزی سیستم مدیریت ارائه می دهد. همه سازمان ها این اطمینان را ندارند که با سازمان صدور گواهینامه ISO برای انجام ممیزی بدون مشورت تماس بگیرند. برای برخی، لازم است اطمینان حاصل شود که الزامات اجباری برای دستیابی به گواهینامه ISO را برآورده کرده اند. این فقط به راحتی و توانمندی سازمان ها بستگی دارد.

قیمت گذاری برای گواهینامه ISO چگونه تعیین می شود؟ (محاسبه قیمت گواهی ایزو)

هزینه صدور گواهینامه ایزو برای همه سازمان ها یکسان نیست. در اینجا برخی از عوامل رایجی که بر قیمت انواع گواهینامه ایزو تأثیر می گذارد، آورده شده است.

نقش اندازه سازمان در هزینه گواهینامه ایزو

از شرکت های نوپا گرفته تا شرکت های بزرگ، اخذ گواهینامه ایزو برای همه سازمان ها مناسب است. اما هزینه صدور گواهینامه ایزو بسته به اندازه و محیط سازمان متفاوت خواهد بود. به طور مثال قیمت اخذ گواهینامه ایزو برای یک سازمان با یک سایت تولیدی و سازمان دیگر با چند سایت مختلف، متفاوت خواهد بود.

نقش پیچیدگی سازمان در هزینه گواهینامه ایزو

هزینه صدور گواهینامه ایزو به فعالیت های انجام شده در سایت مانند فعالیت های تولید، نصب، کمیسیون یا خدمات پس از فروش بستگی دارد. قیمت گواهینامه ایزو برای سیستم مدیریت ایمنی غذا، هزینه صدور گواهینامه ایزو با توجه به تعداد محصولات غذایی برای ممیزی HACCP و FSMS متفاوت است. هزینه اخذ گواهینامه ایزو برای سیستم مدیریت امنیت اطلاعات، به تعداد سرورها، شبکه و گره‌ها و سطح مدیریت اطلاعات حساس بستگی دارد. برای سیستم مدیریت محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، هزینه دریافت گواهینامه ایزو بر اساس مکان‌ها (محیط کاری)، حوادث/حوادث گذشته، تعداد و نوع بازدیدکنندگان در مناطق عملیاتی، رسیدگی به مواد شیمیایی/فعالیت خطرناک، قدرت مدیریت متفاوت است.

گواهینامه های ایزو جعلی (چگونه گواهینامه ایزو معتبر را شناسایی کنیم؟)

آگاه باشید؛ گرفتار گواهینامه های جعلی ایزو نشوید! برخی از وب‌سایت‌های هرزنامه ، گواهینامه ایزو را از طریق آنلاین و بدون داشتن الزامات اساسی و اعتبارت جهانی می فروشند، در واقع چنین شرکتهای بی اعتباری، گواهینامه های بی اعتبار تری را با هزینه های بی اساس به مشتریان ناآگاه می دهند. لطفاً قبل از تماس با آنها بررسی کنید که آیا مرجع صدور گواهینامه ایزو معتبر است یا خیر. هنگامی که به دنبال دریافت گواهینامه ISO هستید، اعتبار سازمان نیز عامل مهمی است. بنابراین مطمئن شوید که مرجع صدور گواهینامه ایزو مناسب را برای ارتقای کسب و کار خود و شهرت سازمان خود انتخاب کرده اید. در انتخاب شرکتهای گواهی دهنده استاندارد های ایزو، قبل از هر چیز اعتبارات آنها را چک کنید تا هزینه های پرداختی بابت اخذ گواهینامه ایزو تان را هدر ندهید. قیمت گواهینامه های ایزو باید مستدل باشد.

چه عواملی بر هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 تأثیر می گذارد؟

پیش بینی هزینه دقیق گواهینامه ایزو 9001 دشوار است. تا حد زیادی به شرکت ها و سیستم های مدیریت کیفیت موجود وابسته است. هزینه‌هایی که برای ممیزی و صدور گواهینامه به سازمان گواهی‌دهنده همانند BRSM پرداخت می‌شود، و همچنین هزینه‌هایی که شرکت شما برای دستیابی به الزامات استاندارد ISO متحمل می‌شود، کل هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 را تشکیل می‌دهد و قیمت گواهینامه ایزو درخواستی بر آن اساس خواهد بود. هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 به عوامل زیر بستگی دارد:

محل سازمان دریافت کننده گواهینامه ایزو 9001

هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 در ایران بستگی به موقعیت مکانی شرکت متقاضی گواهینامه ایزو دارد. هزینه های محلی برای مشاوران ایزو معمولا کمتر از مشاوران ایزو از سایر استانها است. برای مثال، یک مشاور ISO 9001 که در شهر اصفهان کار می کند، برای هر پروژه صدور گواهینامه ISO 9001 بین 3 تا 30 میلیون تومان خواهد داشت، در حالی که همین مشاور ISO 9001 برای پروژه در شهرهای دگر از 5 تا 50 میلیون تومان احتمالا برای کار مشابه هزینه کند.

اندازه و پیچیدگی سازمان شما

هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 به اندازه و پیچیدگی سیستم ISO 9001 شما نیز بستگی دارد. به عنوان مثال، هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 برای یک شرکت بزرگ جهانی با چندین کارخانه و مکان، پیچیده تر از هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 برای یک تجارت کوچک محلی است. بنابراین، صادر کنندگان گواهینامه ISO هزینه های ثبت و صدور ISO 9001 بالاتری را از سازمان های بزرگتر دریافت می کنند.

تجربه سازمانهای صادر کننده ایزو

هزینه های ثبت و صدور گواهینامه ISO 9001 مستقیماً با تجربه و دانش شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ISO متناسب است. هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 برای شرکتهای باتجربه ISO 9001 معمولاً بیشتر از شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو با تجربه کمتر است. هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 نیز بسته به تجربه و توانمندی شرکت و نهاد صدور گواهینامه ISO 9001 در ارزیابی سیستم مدیریت ISO، ممیزی ISO 9001 و گواهینامه ISO 9001 متفاوت است.

تعداد ممیزان ISO 9001 مورد نیاز: هزینه های ثبت و صدور گواهینامه ISO 9001 در ساعت بسته به تعداد ممیزان ISO مورد نیاز برای یک پروژه است. بدیهی است که هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 افزایش می یابد زیرا به ممیزان و ارزیابان ISO 9001 بیشتری برای یک پروژه نیاز است.

تعداد مکان هایی که می خواهید گواهی دهید: هزینه صدور گواهینامه ISO 9001 نیز به تعداد کل مکان های ISO 9001 که می خواهید گواهی دهید بستگی دارد. قیمت صدور گواهینامه ایزو رابطه مستقیمی با تعدد مکانها دارد و اخذ گواهینامه ایزو در هر مکان ISO برای سازمان های بزرگ هزینه خواهند داشت.
حجم اسناد و مدارک در استاندارد: فرآیند بررسی ISO نیازمند بازنگری در اسناد و مدارک استاندارد ISO برای بهبود انطباق آن با الزامات استاندارد ISO 9001 است.

[ بازدید : 139 ]

[ چهارشنبه 4 آبان 1401 ] 19:15 ] [ سپیده محمدی ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]