رنگ صنعتی

رنگ صنعتی

رنگ صنعتی نقش مهمی در مقاوم سازی مخازن ذخیره‌ سازی، انواع مخازن، پنستوک و سایر لوازم صنعتی دارد تا در گذر زمان از آسیب دیدن آنها جلوگیری شود.

انواع رنگ های صنعتی

انواع مختلفی از رنگ صنعتی ضد زنگ وجود دارد. پرایمر، رنگ اصلی و یا آسترکه برای کاربرد مورد نظر شما ایده آل است، نسبت به محیطی که تجهیزات در آن قرار دارند و نوع محصولی که قرار است توسط رنگ صنعتی محافظت شود انتخاب می شوند.

انواع رنگ صنعتی

در اینجا به معرفی مختصری از برخی از رایج ترین رنگ های صنعتی در صنعت ساخت فلز می پردازیم:

رنگ های پلی اورتان

رنگ های پلی اورتان با مقاومت استثنایی در برابر خوردگی، سایش، مواد شیمیایی و آب و هوای مختلف شناخته می شوند. بنابراین، رنگ های پلی اورتان برای طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی مناسب هستند.

پوشش های رنگ صنعتی پلی اورتان از نظر مقاومت در برابر سایش بسیار عالی هستند و برای محافظت از تجهیزات در برابر شرایط محیطی سخت و سایش و پارگی استفاده می شوند.

پلی اورتان های آروماتیک برای قطعات فولادی استفاده می شود که در آب غوطه ور می شوند اما در مخازن آب آشامیدنی کمتر رایج هستند.

گاهی اوقات رنگ های پلی اورتان را با پمپ های چند جزء اعمال می کنند. این پمپ ها به جای اینکه فقط پوشش را مخلوط کنند، آن را نیز گرم می کنند که به روند سریعتر پوشش دهی کمک می کند. یکی از مزایای این روش این است که قطعات را می توان در 1 ساعت پس از پوشش دهی جابجا کرد، به جای اینکه قبل از جابجایی 4-12 ساعت منتظر بمانید.

تولیدکنندگان از پوشش‌های پلی اورتان در طیف وسیعی از محیط‌ها استفاده می‌کنند که اغلب به عنوان پوشش نهایی محافظ بر روی سایر پرایمرهای صنعتی فرموله شده است.

این پوشش‌ها رنگ را حفظ می‌کنند و در صورت تمایل می‌توانند ظاهری جذاب و براق داشته باشند. پوشش های پلی اورتان آلیفاتیک دوام خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش و محیطی دارند. چنین پوشش هایی انتخاب خوبی برای کاربردهای فضای باز هستند.

محصولات پلی اورتان آروماتیک در برابر تخریب در شرایط مرطوب یا زیر آب مقاومت می کنند، اما در مواجهه با نور و اشعه ماوراء بنفش تمایل به محو شدن دارند. این پوشش ها می توانند به خوبی در محیط های داخلی کار کنند.

رنگ های اپوکسی

رنگ های اپوکسی با گروه بزرگی از محصولات پوشش‌دهنده با کارایی بالا، با خواص فیلم‌سازی، مکانیکی و شیمیایی عالی عرضه شده‌اند. در مقایسه با رنگ های آلکیدی، این رنگ ها زمان خشک شدن کوتاهی دارند. این رنگ ها را می‌ توان برای پروژه‌های رنگ ‌آمیزی صنعتی که به حداکثر محافظت در برابر سایش و پارگی معمولی، خوردگی، رطوبت، آب و مواد شیمیایی نیاز دارند، استفاده کرد.

رنگ های اپوکسی به طور موثر در برابر خوردگی، سایش و هوا مقاومت می کنند و آنها را برای کاربردهای فولادی در محیط های عملیاتی سخت ایده آل می کند.

این رنگ ها در برابر دمای بسیار بالا نیز مقاوم هستند، بنابراین می ‌توانند در مخازنی که محصول داغ را ذخیره می‌کنند یا در معرض گرمای شدید قرار دارند، استفاده شوند. رنگ ‌های اپوکسی نیز نسبت به سایر مواد پوشش‌ دهنده دمای بالاتری را تحمل می‌کنند. اگر مواد اپوکسی به درستی فرموله شوند، می توانند در برابر حرارت تا صدها درجه فارنهایت مقاومت کنند.

یکی از معایب اپوکسی ها این است که در معرض نور خورشید گچ می شوند. به همین دلیل است که اپوکسی ها اغلب در کاربردهای زیر آب یا داخلی استفاده می شوند.

رنگ های اپوکسی صنعتی اغلب در سه لایه اجرا می شوند. ابتدا یک پرایمر مانند پرایمر روی اعمال می شود. سپس اپوکسی روی آن اسپری می شود و در نهایت، یک بایندر اپوکسی یا روکش پلی اورتان برای تکمیل فرآیند پوشش اعمال می شود.

این پوشش‌ها معمولاً از یک عامل پخت آمین ترکیب شده با یک پلیمر اپوکسی تشکیل شده‌اند. به لوله های دوتایی چسب اپوکسی فکر کنید که ممکن است برای محکم کردن یک چسب محکم از یک ماده به ماده دیگر استفاده کنید. فرمولاتورها می توانند نسبت مخلوط (مواد تشکیل دهنده) اپوکسی ها را برای ایجاد طیف گسترده ای از ویژگی ها تغییر دهند. این به کاربران یک پوشش منحصر به فرد می دهد تا نیازهای محیط های متعدد را برآورده کند. رنگ های اپوکسی به خوبی به سطوح مختلف چسبیده می شوند.

رنگ های غنی از روی

رنگ های غنی از روی با کارایی بالا از گرد و غبار روی به عنوان رنگدانه جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی استفاده می کنند. پوشش‌های روی آلی اغلب با چسب‌های رزین اپوکسی یا پلی‌اورتان ساخته می‌شوند، زیرا رنگدانه‌های با کارایی بالا پلیمرهای با کارایی بالا را ایجاد می‌کنند.

رنگ های غنی از روی به ویژه در هنگام استفاده بر روی فولاد مؤثر هستند و محافظت در برابر خوردگی دو عملکردی را ارائه می‌دهند یعنی هم یک سد گالوانیکی و هم یک سد پلیمری ایجاد میکنند. رنگ های غنی از روی با دوام هستند و در برابر سایش بسیارمقاوم می باشند.

رنگ های اکریلیک

رنگ های اکریلیک پوشش های محافظ صنعتی هستند که به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و ویژگی‌های براقیت بالا، بیشتر در کاربردهای خودرویی و معماری استفاده می‌شوند. رنگ های اکریلیک برای سایر کاربردهای صنعتی مانند مخازن و پنستاک کمتر رایج هستند.

رنگ های اکریلیک دارای مزایای بسیاری از جمله قابلیت خشک شدن سریع و براقیت بالا هستند. آنها پرایمرهای تقویت کننده چسبندگی عالی می سازند.  رنگ های اکریلیک ها اغلب به مواد کمتری نیاز دارند و می توانند مقاومت در برابر خوردگی محصول پوشش داده شده را افزایش دهند.

رنگ های آلکیدی

رنگ های آلکیدی مواد پوشش‌دهنده صنعتی هستند. رنگ های آلکیدی را می توان روی بسترها در محیط های مختلف اعمال کرد. بسته به مواد ترکیب شده، آلکیدها را می توان برای کاربردهای مختلف داخلی، خارجی، زیرزمینی و زیر آب استفاده کرد. این رنگ‌ ها از اکسیژن برای تکمیل واکنش شیمیایی استفاده می‌کنند تا پوشش‌هایی بادوام داشته باشند. این پوشش ها زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند زیرا اکسیژن باید در سراسر رنگ پخش شود.

رنگ های فلزی

متالیزاسیون فرآیند ذوب کردن سیم فلزی، اتمیزه کردن مواد مذاب و سپس پاشیدن آن بر روی سطح محصول برای ایجاد یک پوشش قوی است.

این نوع پوشش سنگین را می توان با استفاده از برنز، آلومینیوم، نیکل، کروم، فولاد ضد زنگ، روی و تنگستن تشکیل داد. همچنین، قطعات متالیزه معمولاً برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی، با روکش آب بندی می شوند.

رنگ ارگانیک

رنگ های ارگانیک حاوی کربن، فرآورده های نفتی تصفیه شده، اصلاح شده و همچنین حلال ها، رنگدانه ها، افزودنی ها و پرکننده های مختلف هستند.

کاربرد رنگ صنعتی

کاربرد رنگ صنعتی بسیار گسترده می باشد. رنگ صنعتی پوشش های تخصصی را برای طیف گسترده ای از کاربردها اعمال می کند، از جمله:

 • مخازن ساخته شده در فروشگاه
 • مخازن ساخت میدانی
 • مخازن آب
 • استند پایپ
 • پن استاک
 • انواع خاصی از پوشش مخازن تحت فشار
 • خطوط لوله آبی
 • محصولات ساختمانی
 • سازه ها و تجهیزات فضای باز
 • وسایل ورزشی و بازی
 • اتومبیل، قایق و هواپیما و لوازم جانبی مربوطه
 • انواع تجهیزات حمل و نقل
 • لوازم و ماشین آلات
 • تجهیزات ساختمانی و کشاورزی
 • تجهیزات ایمنی و امنیتی
 • و بسیاری از محصولات صنعتی دیگر

رنگ های صنعتی به خوبی انتخاب شده باعث می شود محصولات تولیدی دوام بیشتری داشته باشند و ظاهر بهتری داشته باشند. تنوع سطوح پوشش داده شده بسیار زیاد است: انواع فلزات، چوب، پلاستیک و کامپوزیت، لاستیک، شیشه، چرم و غیره. تقریباً هر ماده ای که برای تولید یک محصول استفاده می شود، کاندیدای پوشش صنعتی محافظ است.

کاربرد های رنگ صنعتی


[ بازدید : 82 ]

[ شنبه 16 مهر 1401 ] 18:55 ] [ سپیده محمدی ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]